Zapálený Palán

Inspirace Aleše Palána

Nebudu daleko od pravdy, když připustím, že Aleš Palán má značnou zásluhu na tom, že jsem se nechal pokřtít. Zcela upřímně jsem při čtení jeho knih autorovo jméno zcela přehlédl, protože se jednalo o velké knižní rozhovory se zásadními osobnostmi křesťanského života a kultury. Až zpětně vidím Palánův talent a vklad, s jakým pomáhá na svět příběhům a vyprávěním svých respondentů. A jsou to mimo jiné svědectví o tom, jak pestrý i náročný byl a je život různých křesťanů – opat Vít Tajovský, Daniel Reynek, jezuita Ludvík Armbruster, Jan Florian nebo zakladatelka hospicového hnutí Marie Svatošová. Díky za ně.

Palánovo jméno jsem začal více registrovat na stránkách Katolického týdeníku a vzápětí mi došlo, že je to právě on, koho jsem přehlížel, když jsem četl rozsáhlá interview. Když pak v souvislosti s dalším svým titulem, věnovaným Miloňovi Čepelkovi, známému cimrmanologovi a dechovkovému djovi, Aleš uvedl, že sám dává přednost hardcoru, zalapal jsem po dechu.
Později jsem dopátral, že byl i „akcionářem“ dvou desek na Lokal rekorc a je fanouškem kapel ze Silver Rocket. Aleš Palán má tedy zjevně dobrý vkus. Mně udělalo radost, že existují lidé s podobně nepravděpodobnými zájmy, jaké mám já.

Velice bych uvítal, kdyby jednou vyšel pořádný rozhovor se samotným Alešem Palánem. I jeho vlastní příběh, soudě dle útržků z různých publikovaných rozhovorů, jistě stojí za pozornost. Zatím musí stačit další rozmluvy, kde je Palán opět autorem rozhovoru. Všichni moji samotáři jsou jeho aktuálními bestsellery. Čtěte Palána, změní vám to život – www.kosmas.cz/autor/12939/ales-palan.


Převzato z: via_immunita_zine_2021

Foto: Pavel Hrdlička, Wikipedia, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons