WebArchiv

Tomáš > WebArchiv

WebArchiv

Archivace webu je stále aktuální výzvou pro paměťové instituce po celém světě. Univerzálně orientovaný americký Internet Archive doplňuje celá řada národních projektů (více viz článek The Cobweb od Jill Lepore v The New Yorker). Jedním z nich je i WebArchiv Národní knihovny ČR, kde jsem působil v období 20072010 jako administrátor webu a jako jeden z kurátorů sbírek.

Krom správcovské práce na Apache serveru s redakčními systémy Textpattern a WordPress jsem se věnoval organizaci a výběru sklizní webu.

Monografie

CELBOVÁ, Ludmila; COUFAL, Libor; GRUBER, Lukáš; SÍBEK, Tomáš. Archivace webu. Praha : Národní knihovna České republiky, 2008. ISBN 978-80-7050-562-5.

Články

GRUBER, Lukáš; SÍBEK, Tomáš; COUFAL, Libor. Archivace webových stránek v českém prostředí aneb Jak funguje WebArchiv. Čtenář. 2009, roč. 61, č. 5. ISSN 0011-2321.
Archivováno službou Internet Archive – Wayback Machine: web.archive.org

CELBOVÁ, Ludmila; SÍBEK, Tomáš; COUFAL, Libor. Archivace (nejen) českého webu z pohledu WebArchivu. Čertoděj. 27. 6. 2007.
Archivováno službou Internet Archive – Wayback Machine: web.archive.org

Příspěvky na konferencích

GRUBER, Lukáš; SÍBEK, Tomáš. Přístup k národnímu webovému archivu. Archivy, knihovny, muzea v digitálním světě. Praha : 4. 12. 2008.
Reportáž o konferenci – archivováno službou Internet Archive – Wayback Machine: web.archive.org

SÍBEK, Tomáš. Uchování a trvalé zpřístupnění webových dokumentů – zkušenosti z WebArchivu. Digitálna knižnica. Jasná : 3. 10. 2007.

Uchování a trvalé zpřístupnění webových dokumentů from tomas.sibek