Hovory s Pavlem Fischerem

V období okolo prezidentských voleb jsem si přečetl skvělý knižní rozhovor s Pavlem Fischerem. S Pavlem jsme se stihli po delší době i potkat při besedě U Krobiána:


Kdysi jsme se vídali častěji jako farníci v Petrovicích, jak vzpomínala před 5 lety Magda:

Magda Síbková: Náš příběh s Pavlem Fischerem

Pavla a jeho celou rodinu jsme poznali někdy před 7 lety. V době, kdy se nám narodila naše první dcera. Fischerovi se přistěhovali do celkem blízkého sousedství. Byli nepřehlédnutelní. Hezká rodina s těžce postiženým nejstarším synem na speciálním invalidním vozíku. Vojta tehdy byl takový ten zkroucený uzlíček, jaký si představíte, když se řekne „postižené dítě“, nebo „degenerativní nemoc“. Asi to znáte. Člověku jde jen těžko odtrhnout zrak a zbavit se neustálého pohnutí, které cítí. U Fischerových to však bylo ještě trochu jiné. Jak jsme se s nimi začali postupně seznamovat (jsou totiž mimořádně milí a přátelští), tak člověku začal postupně padat zrak i na další „podivnosti“ v jejich rodině. Třeba to, že Vojta je začleněn mezi své tři sourozence neuvěřitelným poutem téměř hmatatelné lásky a jakéhosi interního humoru. Oční kontakt, laskavé doteky, péče, pohlazení a kopec srandiček, které roztřásaly ramínka jak Vojtovi, tak všem dalším Fischerům. S každým naším dalším setkáním bylo čím dál tím jasnější, že máme tu čest trávit část svého času s rodinou, ve které bydlí láska. Na Pavlovu práci přišla řeč až po pár setkáních. Nejdřív se řešily děti, bydlení, zahrádka, jabloně… Pak přišla na řadu práce. Věděli jsme, že celá rodina dlouho žila ve Francii, ale to, že tam dělali dobré jméno České republice, nás, přiznám se, ohromilo. Stejně tak všechny další Pavlovy pracovní zkušenosti, o kterých mluvil velmi hezky, s nadšením, s vděčností a s obdivem k lidem, které díky tomu mohl potkat. Nikde jsem tam nezaslechla takovéto „Já, Já, Já“. To u Pavla prostě není.

Pavel je neobyčejný člověk. Laskavý, ale dovede být i rázný a rozhodný. Vzdělaný, ale není odtržený od reality. Velmi dobře jazykově vybavený, ovládá tři světové jazyky. Má smysl pro humor, ale nevysmívá se. Zkušený, ale nepoučuje.

V životě člověk takových lidí moc nepotká. Pavel Fischer je výjimečná osobnost, která má všechny předpoklady být dobrým prezidentem nás všech.

Tedy PF 2018 všem.